Czytelnia Sztuki

Dowody Tożsamości – odsłona 2 – Aneta Grzeszykowska / Joachim Schmid

“Dowody Tożsamości” to druga z cyklu ekspozycja fotograficzna przedstawiająca prace artystów zajmujących się problemem tożsamości. Tym razem do Czytelni Sztuki zaproszona została polska fotografka młodego pokolenia – Aneta Grzeszykowska oraz Joachim Schmid – niemiecki socjolog-artysta.

Kwietniowa ekspozycja skupia się na zagadnieniu tożsamości człowieka postrzeganej przez pryzmat wizerunku, wyglądu w wymiarze osobistym. Zaprezentowana zostanie seria portretów nieistniejących osób autorstwa Anety Grzeszykowskiej. Artystka, poprzez komputerową manipulację obrazem i perfekcyjne dopracowanie szczegółu, tworzy byty pozorne – fikcyjne postaci, których istnienie zależy wyłącznie od widza, od siły złudzenia wywołanego w jego świadomości.

Fotografie Grzeszykowskiej zostaną zestawione z pracami Joachmia Schmid’a, do których, co znamienne dla jego twórczości, wykorzystuje fotografie znalezione. Stare, podarte na wpół studyjne portrety – wykonane prawdopodobnie do dokumentów tożsamości – układa tak, że powstaje nowy, podwójny portret. Połączone w nim ze sobą cechy zewnętrzne dwóch osób, stwarzają niepokojący obraz nowej, nieistniejącej tożsamości. Osoby prawdopodobnej, choć nieprawdziwej – możliwej, ale wirtualnej.

Konfrontując ze sobą prace Schmid’a i Grzeszykowskiej wystawa ma wzbudzać wątpliwość, burzyć nasze przeświadczenie o prawdziwości tego kogo i co widzimy.

Aneta Grzeszykowska ur.1974, ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1999 współpracuje przy projektach artystycznych z Janem Smagą. Głównym medium działania Anety Grzeszykowskiej jest fotografia, ale traktowana instrumentalnie jako narzędzie do realizacji zaawansowanych artystyczno-ontologicznych ćwiczeń.

Joachim Schmid ur.1955, jest absolwentem kierunku Komunikacji Wizualnej przy Fachhochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd and Hochschule der Künste Berlin. Od lat w obszarze jego największych zainteresowań znajduje się recycling fotografii zużytych, znalezionych. W 1990 stworzył Instytut na Rzecz Przetwarzania Zużytych Fotografii mający na celu bezpieczne dla środowiska, masowe utylizowanie bądź przetwarzanie niepotrzebnych fotografii.

DOWODY TOŻSAMOŚCI – odsłona 2
Aneta Grzeszykowska / Joachim Schmid
otwarcie: 08/04/2010 // godz. 18.00

kuratorka: Magdalena Sokalska

wernisaż połączony będzie ze spotkaniem autorskim z Joachimem Schmid’em

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed