Czytelnia Sztuki

Czytanie ze zrozumieniem – nowy cykl wykładów w Czytelni Sztuki

Czytelnia Sztuki wraz Instytutem Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na nowy cykl wykładów Czytanie ze zrozumiem. W swoim założeniu ma on przybliżać i oswajać fenomeny współczesnej kultury, które nie tylko otaczają/osaczają nas na co dzień, ale w znaczący sposób wpływają na kształt i charakter życia, odbijając się szerokim echem w sztuce i literaturze. Miasto i jego nowe oblicza – technopolis i postpolis, reklama jako tekst kultury, w którym jak w soczewce skupia się Zeitgeist – duch naszej współczesności, fascynacja kiczem i tym, co w złym guście jako odpowiedź na komercyjną elegancję… to tylko niektóre z wątków, jakie przywołane zostaną podczas prowadzanych przez pracowników IKILA wykładów w Czytelni Sztuki. Zapraszamy do próby wspólnego odczytywania tekstów i znaków kultury, które współtworzą bogatą panoramę doświadczenia współczesnego człowieka. Cykl Czytanie ze zrozumieniem zainauguruje wykład doktora Marcina Mazurka Nuda, przemoc i autostrada: postmodernistyczny Londyn w prozie J.G. Ballarda.

19 października 2013, Czytelnia Sztuki, godz. 18.00

Nuda, przemoc i autostrada: postmodernistyczny Londyn w prozie J.G. Ballarda
Wykład – dr Marcin Mazurek, Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego Uniwersytet Śląski

Ile prawdy jest w stwierdzeniu, iż upadek ideałów cywilizacyjnych w połączeniu z wszechobecnością technologii komunikacyjnych przyczynia się do degeneracji tradycyjnej tożsamości wielkomiejskiej? Coraz częściej klasyczna metropolia przestaje być dumnym centrum przebrzmiałego imperium czy wyznacznikiem tendencji kulturowych, stając się za to ponurym zwiastunem przyszłości przestrzeni miejskiej, w której konsumerystyczna frustracja rodzi przemoc i agresję, tym samym na nowo definiując rolę zanurzonego w niej mieszkańca/ofiary, wchłoniętego przez anonimową architekturę, bezosobowe przedmieścia i wszechobecne autostrady.

Organizator: Czytelnia Sztuki

Współpraca: Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed