Dzień z architekturą 19 października 2013
Dzień z architekturą
W programie między innymi warsztaty z architekturą w tle dla najmłodszych przygotowane przez Fundację Napraw Sobie Miasto, oprowadzanie po wystawie „Architektura w opozycji”. Dzień z architekturą zakończy wykład dr Marcina Mazurka z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego: Nuda, przemoc i autostrada: postmodernistyczny Londyn w prozie J.G. Ballarda.
Harmonogram:
12.30 Czytelnia Sztuki – warsztaty dla dzieci prowadzone przez organizację Napraw Sobie Miasto. Członkowie Fundacji Napraw Sobie Miasto twierdzą, że miasto to nie tylko architektura. Miasto to przede wszystkim ludzie. Również dzieci, które w przyszłości będą tym miastem zarządzać. Naszym marzeniem jest, by Ci Młodzi Ludzie uzyskali podstawową wiedzę o architekturze, mieście i przestrzeni publicznej – tak, by, niezależnie od tego kim będą za 10, 20 czy 50 lat, mogli świadomie dbać o wspólne dobro jakim jest miasto i sprawić, że będzie się ono rozwijało harmonijnie. Zapraszamy dzieci w wieku od 7-12 lat, na warsztaty poświęcone architekturze oraz kształtowaniu środowiska zbudowanego, poprzez zabawę w projektowanie osiedla młodzi “architekci” poznają podstawowe pojęcia dotyczące architektury.
czas trwania: 2 godziny
15.00 – oprowadzanie po wystawie “Architektura w opozycji”, prowadzenie Marta Kudelska.
Poszerzenie klasycznej definicji architektury stało się punktem wyjścia dla twórczości artystów prezentowanych na wystawie „Architektura w opozycji” w Czytelni Sztuki. Szczególnie interesujący wydaje się element eksperymentu, szaleństwa i niczym nieograniczonej wyobraźni twórcy. Podczas wspólnego zwiedzania zastanowimy się wspólnie, czy potrzebujemy utopii w projektowaniu, co o nas samych mówi architektura i na czym tak naprawdę polega tytułowa opozycja w architekturze.
18.00 – Nuda, przemoc i autostrada: postmodernistyczny Londyn w prozie J.G. Ballarda. Wykład – dr Marcin Mazurek, Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego Uniwersytet Śląski. Inauguracja nowego cyklu wykładów.
Ile prawdy jest w stwierdzeniu, iż upadek ideałów cywilizacyjnych w połączeniu z wszechobecnością technologii komunikacyjnych przyczynia się do degeneracji tradycyjnej tożsamości wielkomiejskiej? Coraz częściej klasyczna metropolia przestaje być dumnym centrum przebrzmiałego imperium czy wyznacznikiem tendencji kulturowych, stając się za to ponurym zwiastunem przyszłości przestrzeni miejskiej, w której konsumerystyczna frustracja rodzi przemoc i agresję, tym samym na nowo definiując rolę zanurzonego w niej mieszkańca/ofiary, wchłoniętego przez anonimową architekturę, bezosobowe przedmieścia i wszechobecne autostrady.
Wstęp wolny, w przypadku warsztatów organizowanych przez Fundację Napraw Sobie Miasto ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację pod numerem telefonu 32 335 44 03.