Czytelnia Sztuki

RAFAŁ MILACH – W samochodzie z R


3 lutego o godz. 18.00

zapraszamy na wernisaż wystawy Rafała Milacha pt.”W samochodzie z R”.

Cykl fotografii „W samochodzie z R”, który Czytelnia Sztuki zaprezentuje na najbliższej wystawie, jest wątkiem dosyć oryginalnym w twórczości Rafała Milacha. Pochodzący z Gliwic fotograf, zainteresowany na co dzień w swojej pracy zagadnieniem przemian w Europie Środkowo-Wschodniej zabiera nas w podróż w zupełnie inne rejony. Przedstawia nam swoją historię o współczesnej Islandii – kraju dotąd mu nieznanym.

Milach podróżuje wraz z islandzkim pisarzem – Huldarem Breiðfjörðem. Daleko mu jednak do typowego turysty. Nie interesują go bowiem standardowe atrakcje. Oglądamy swego rodzaju pamiętnik podróży będący bardzo subiektywnym zapisem wyprawy, podczas której fotograf podchwytuje wiele wątków w różnorodnych stylistykach. Nie daje widzowi prostych odpowiedzi na pytania o daleką Islandię. Skupiając się na detalach odwiedzanych miejsc, przyglądając się uważnie napotkanym mieszkańcom wyspy Milach tworzy obraz nasycony – dla rzetelnej i niepowierzchownej opowieści cennymi – szczegółami.

Pracę artysty obserwuje i relacjonuje pisarz, który na co dzień jest mieszkańcem wyspy. Odbiera więc fotograficzne wybory R ze zdziwieniem, lecz jednocześnie – dzięki setkom pytań, które są mu zadawane jako tubylcowi – ewidencjonuje swoją wiedzę, czego – jako widzowie i czytelnicy – możemy być świadkami.

Cykl fotografii „W samochodzie z R” to jeden z tych materiałów lub jedna z tych opowieści, gdzie obok treści przekazanej fotografiami – w tym przypadku historii o Islandii, fotograf pozwala nam na bezkarne podglądanie swojego warsztatu.

Maga Sokalska
kuratorka wystawy

To – w dobrym znaczeniu tego słowa – Islandia w pigułce.
Zadziwiająca kompilacja! Stary zdezelowany samochód,
stojący – nie wiedzieć czemu – na dachu kontenera
w samym środku kamienistej łąki, dzieli miejsce w albumie z zapisanym kalendarzem,
dwiema poniszczonymi skrzynkami pocztowymi, gdzieś na skraju szutrowych dróg,
dłonią starej kobiety, przyozdobioną pięknymi pierścieniami
i dziesiątkami małych portretów dawnych i obecnych mieszkańców wyspy.
By móc się dobrze im przyjrzeć, trzeba wytężyć wzrok.
Odnaleźć detale. Niezwykle wciągające zajęcie!

Michał Nogaś
Program Trzeci Polskiego Radia

PROMOCJA KSIĄŻKI “W SAMOCHODZIE Z R”

Podczas wernisażu wystawy „W samochodzie z R” odbędzie się promocja książki o tym samym tytule. Nowocześnie zaprojektowania publikacja autorstwa Rafała Milacha oraz Huldara Breiðfjörða ukazała się właśnie nakładem Czytelni Sztuki | Muzeum w Gliwicach.

Seria „W samochodzie z R” została doceniona przez Jury New York Photo Awards 2011 nagrodą główną. A publikacja, jeszcze w formie makiety uzyskała też w 2011 roku prestiżową nagrodę serwisu Blurb za najlepszą publikację dokumentalną.

W samochodzie z R / In the Car with R
fotografie: Rafał Milach, tekst: Huldar Breiðfjörð,
wydawca: Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2011, cena 70złOPROWADZANIE PO WYSTAWIE !!! 4 lutego o godz. 16.30

Dzień po wernisażu w sobotę 4 lutego o godz. 16.30 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie przez Rafała Milacha. To niepowtarzalna okazja by posłuchać jak sam fotograf opowiada o swoich fotografiach i pracą nad nimi, o podróży po Islandii i budowaniu tej niezwykłej opowieści jaką jest “W samochodzie z R”.Rafał Milach – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (PL) oraz Intytutu Twórczej Fotografii w Opawie (CZ). Uczestniczył w warsztatach Agencji VII we Francji, a także Joop Swart Masterclass fundacji Word Press Photo w Amsterdamie. Jest stypendystą: Ministerstwa Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, European Cultural Foundation i Funduszu Wyszehradzkiego oraz zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. Mio Photo Award, World Press Photo czy nagród na New York Photo Festival. Współpracuje m.in. z Przekrojem, Newsweek Polska, Polityką, Newsweek, Die Zeit, Time. Jego fotografie wystawiane są na całym świecie oraz znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.
Przez ponad 10 ostatnich lat Milach skupia się na zagadnieniu przemian w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy, w tym wielu długotrwałych podróży, są eseje: Morze Czarne betonu (2009), Wunderland (2006), „Szare” (2002) oraz książka „7 pokoi” (Kehrer Verlag 2011). W 2006 roku wraz z 10 innymi fotografami pochodzącymi z tej części Europy stworzył kolektyw fotograficzny Sputnik Photos, który zajmuje się dokumentacją fotograficzną, promowaniem oraz upowszechnianiem wiedzy o krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Huldar Breiðfjörð urodził się w 1972 roku, mieszka w Reykjaviku. Studiował literaturę na Uniwersytecie Islandzkim oraz film na New York University. Opublikował trzy książki: Góðir Íslendingar (1998), Múrinn í Kína (2004) i Færeyskur dansur (2004). Huldar zajmuje się także pisaniem scenariuszy filmowych i czasem sam robi filmy dokumentalne.


wernisaż oraz oprowadzanie po wystawie – wstęp wolny

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed