Czytelnia Sztuki

Konfrontacje

Czytelnia Sztuki / 14 stycznia (piątek) 2010 / godz. 18.00

Dyskusja z udziałem dr hab. Irmy Koziny, Szymona Kobylarza i Jakuba Banasiaka

Zapraszamy do wzięcia udziału w Konfrontacjach – dyskusji, której idea zrodziła się z pragnienia zrozumienia dwóch, wydawałoby się, odrębnych postaw artystycznych. Co bowiem łączy twórczość Janusza Tarabuły oraz Szymona Kobylarza? Wspólnota doświadczania sztuki: malarstwo.

Tytułowe konfrontacje odsyłają nie tylko do obydwu artystów, ale także do potrzeby odpowiedzi na kilka, rzadko dziś w Polsce poruszanych, zagadnień problemowych. Jednym z nich jest pokoleniowość – wszak Janusza Tarabułę urodzonego w roku 1931 dzieli równo pięćdziesiąt lat od młodszego Szymona Kobylarza; w sztukach plastycznych w Polsce od tego czasu przeminęło kilkanaście nowych nurtów. Konfrontacje to w związku z powyższym pytanie o kierunek, w jakim zmierza młode pokolenie; próba odpowiedzi na kwestie palące o: status, stan, czy przyszłość młodego malarstwa w Polsce.

Do dyskusji Czytelnia Sztuki zaprosiła: historyka sztuki, krytyka oraz artystę, aby tytułowym konfrontacjom nadać właściwą im formę.
dr hab. Irma Kozina
: wykłada historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim, ceniona w Polsce badaczka modernizmu w architekturze i malarstwie.
Jakub Banasiak:
krytyk sztuki, twórca słynnego bloga – krytykant.pl, założyciel nagradzanego w Polsce i Europie wydawnictwa „40000 Malarzy”.
Szymon Kobylarz:
malarz; współpracuje z berlińską galerią Żak-Branicka mającej w swoich zbiorach prace Joanny Rajkowskiej i Katarzyny Kozyry, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Podczas spotkania będzie można, w promocyjnej cenie, nabyć książkę: “Przewodnik po malarstwie Janusza Tarabuły dla mieszkańca Gliwic”

wydaną przez Czytelnię Sztuki oraz Galerię Zderzak

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed