Czytelnia Sztuki

Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego

Opracowała i wstępem opatrzyła: Olga Ptak
Format: 240×160 mm, oprawa twarda, 744 strony
Cena: 62 zł 49,00nakład wyczerpany
ISBN 978-83-89856-71-5
Wydanie II uzupełnione
Zamówienia: redakcja @ muzeum.gliwice.pl

Listy do Jerzego Lewczyńskiego to lektura z wielu względów niezwykła, a dla wszystkich wyznawców “Beksy” obowiązkowa. Drobiazgowo opracowana przez Olgę Ptak korespondencja przedstawia na tle epoki postać równie genialnego, co kontrowersyjnego artysty. Trzysta listów napisanych do przyjaciela w ciągu czterdziestu lat opublikowanych na siedmiuset stronach to rodzaj “autoportretu wielokrotnego” Beksińskiego. W zażyłym kontakcie z Lewczyńskim, Beksiński jest subtelny, ironiczny, do bólu szczery, przenikliwy i przewrotnie inteligentny, ale bywa także złośliwy i niecierpliwy, opryskliwy, a nawet wulgarny. Epistolograficzna mania Beksińskiego pozwala wniknąć w rzeczywistość drugiej połowy XX-wieku, w trywialnej, peerelowskiej codzienności odnaleźć ślad artystycznego geniuszu – napisał w recenzji książki Adam Mazur, redaktor magazynu Szum.

Zdzisław Beksiński był nie tylko wybitnym fotografem (a także, ale to już inna historia, malarzem); był też po prostu człowiekiem, tak ciekawym, że chwilami przerażającym. Tom listów adresowanych do Jerzego Lewczyńskiego odsłania Beksińskiego jako płodnego, pozbawionego złudzeń (a jednak karmiącego się nimi) epistolografa, człowieka namiętnego w pracy i dziwnie przy tym namiętności pozbawionego; odsłania jego dziwaczną, pociągającą i odstręczającą chwilami konstrukcję. Jest w tych listach także Polska, od końca lat pięćdziesiątych (wtedy Beksińskiemu brakuje węgla, a w pracowni panuje temperatura poniżej zera) aż po koniec lat dziewięćdziesiątych (kiedy Beksiński ze swobodą objaśnia zawiłości archiwizacji plików graficznych); jest cała przyjaźń, cóż z tego, że tylko z jednej strony opisana. Jest Beksiński wreszcie, ten, który aż do śmierci pozostawał najbardziej ukryty: Beksiński człowiek. Nie fotograf, nie malarz, tylko poraniona istota. Świetnie się tę opowieść czyta.

Wojciech Nowicki


Olga Ptak – dziennikarka i recenzentka teatralna. W latach 2011–2012 pracowała w archiwum domowym Jerzego Lewczyńskiego. W 2012 roku ukazała się książka jej autorstwa pt. Jerzozwierz. Portrety i autoportrety Jerzego Lewczyńskiego (Wydawca Muzeum w Gliwicach, seria Czytelnia Sztuki).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Historia pewnej znajomości. Rozmowa z Olgą Ptak – Wyborcza.pl

„W książce “Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego” opublikowano fragmenty, zaczerpnięte z zasobów polskiej Wikipedii, która nie została wyszczególniona jako źródło pośród innych, wymienionych w publikacji. Miedzy innymi dotyczy to biogramu Pana Zenona Chruszcza, opracowanego i opublikowanego pierwotnie pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenon_Chruszcz na licencji CC BY-SA 3.0, autorstwa redaktora Lowdown.”

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed