Czytelnia Sztuki

Radek Szlaga – Milenium

Miło nam poinformować, że wraz z początkiem marca w Czytelni Sztuki otwarta zostanie wystawa Milenium Radka Szlagi.

Milenium to nazwa jednego z PRL-wskich osiedli w Gliwicach, na którym przez pierwsze dziesięć lat życia mieszkał Radek Szlaga. Jego chłopięce przygody rozgrywały się pomiędzy odrapanymi ścianami bloków, i wśród pordzewiałych trzepaków. Na Milenium mały Szlaga zdobywał najwyższe gałęzie drzew, zapuszczał się w tajemnicze piwnice, podpalał gazety w rynnach i dopuszczał wszelkich innych psot, dla których warto było zaryzykować gniew świata dorosłych. Teraz, po latach, które upłynęły od czasów Milenium, dorosły Szlaga wykorzystuje w twórczości ułamki wspomnień, odtwarzając sceny, i postaci odciśnięte w pamięci. Jednak Milenium to nie beztroska opowieść o chłopięcych przygodach. Obrazy Radka nie są wolne od niepokoju. Są kruche i delikatne – pod warstwą kolorowej farby, artysta próbuje się zmierzyć z niemożliwym. Malowanie Szlagi, jest poszukiwaniem własnego miejsca w chaosie znaków i wspomnień. Jest nawracającą potrzebą mapowania prywatnej geografii, miejsc, z którymi jest lub był związany: Gliwic – Detroit – Szlagówki. Wydaje się, że malarstwo jest dla Szlagi, próbą oswojenia przemijania, pretekstem do przeszukiwań zakamarków przeszłości, zatracaniem się w tym co było, a teraz trwa jedynie jako efemeryczny fenomen pamięci. Droga wiodąca Szlagę do Milenium staje się niebezpieczną wyprawą. Mieszkańcy krainy dzieciństwa nabierają złowrogich rysów, a próby uporządkowania wspomnień i fantazmatów, opatrywane są gorzkim komentarzem malarza. Początkowa sielanka i beztroska, którą przyjmowaliśmy za pewnik, zaczyna zanikać z każdym kolejnym krokiem, każdym pociągnięciem pędzla.

Marta Kudelska, kuratorka wystawy

Radek Szlaga urodził się w 1979 roku w Gliwicach, gdzie mieszkał przez pierwsze dziesięć lat swojego życia. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Jerzego Kałuckiego. Współtworzył grupę PENERSTWO. W 2012 nominowany do Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne. Jego twórczość była pokazywana na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w 2013 w galerii Trinosophes w Detroit, razem z Konradem Smoleńskim podczas 13 edycji festiwalu Performa w Nowym Yorku, a także na głośnej wystawie British British Polish Polish w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski.

Nad twórczością Radka Szlagi unosi się duch radosnej anarchistycznej kontestacji i zderzony z nią odmienny nastrój – gorycz porażki. Jej lekkość jest pozorna. Jak w tragifarsie, przegraną ponosi naiwny podmiot (nie odróżnia Dona Kinga od Marcina Lutra, ani bohatera od zbrodniarza), który nagle spostrzega, że w sposób gogolowski śmiejąc się ze świata śmieje się sam z siebie, a jego los to włóczyć się po rumowiskach obrazów.
-Michał Lasota, kurator


Obrazy Szlagi są kopalnią cytatów, znanych postaci kultury, historyjek jak z babcinych opowieści, twarzy filmowych bohaterów. Z płócien patrzą na nas gęsto upchani farmerzy, czarni z Bronxu, bezdomni z Detroit i górale z rodzinnej Szlagówki. Recytowanie kultury, łączy się u Szlagi z nieprzeciętnym poczuciem zdrowego dystansu do świata.
-Alek Hudzik, krytyk sztuki

Radek Szlaga próbuje znaleźć źródło, wulkan, z którego wypływa gęsta magma majaczących mu się przedziwnych przedstawień. Są one na tyle natrętne i zarazem frapujące, że niezwłocznie chce je przelać na płótno, wyrzucić z siebie, zmaterializować, „zobaczyć na zewnątrz”. Znaczenie pojawia się dopiero później, na etapie warsztatu malarskiego, tworzenia kompozycji, narracji czy historii.
-Anna Czaban, kuratorka, fragment tekstu z wystawy w Galerii Arsenał w Białymstoku


Radek Szlaga
Milenium
Kuratorka: Marta Kudelska
Wernisaż 7 marca 2014 roku, godzina 18.00
Wystawa potrwa do 18 kwietnia 2014 r.


Kryjówka Szlagi | OBIEG | Emanuela Kuziel
OKO, MAŁY GŁÓD I MAPA, CZYLI PAMIĘCIOLOGIA RADKA SZLAGI | artPAPIER | Zuzanna Sokołowska
Radek Szlaga – Constantly in Motion | Contemporary Lynx | Dobromiła Błaszczyk

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed