Czytelnia Sztuki

Dowody Tożsamości – odsłona 1 – Dita Pepe, Jerzy Lewczyński

“Dowody Tożsamości” to ekspozycja fotograficzna przedstawiająca prace artystów zajmujących się w swojej twórczości zagadniem tożsamości. Temat ten zostanie poruszony poprzez kilka indywidualnych projektów dotyczących zarówno tożsamości osobistej, jak i kulturowej. Jednocześnie trochę metaforycznie, przy okazji kreowania nowej przestrzeni, nowego zjawiska jakim ma być Czytelnia Sztuki, rozpocznie się próba określenia “Ja” samego miejsca.

YouTube Preview Image

Wystawa podzielona została na dwie odsłony, gdzie w każdej przedstawione zostaną prace dwójki artystów. W pierwszej odsłonie, której otwarcie odbędzie się 27 lutego (sobota), zaprezentowane zostaną prace czeskiej fotografki młodego pokolenia – Dity Pepe, która porusza temat tożsamości za pomocą autoportretu. Artystka fotografuje się w towarzystwkie przeróżnych postaci i dopasowując się do nich wizualnie wtapia się w ich świat – staje się na moment fotograficznego utrwalenia – ich żoną, partnerką, koleżanką. W każdorazowej zmianie każe nam na nowo odczytywać siebie, zaznaczając tymsamym nieskończoność ludzkich typów. Fotografie, które Pepe zaprezentuje w Czytelni Sztuki są serią autoportretów wykonanych w przestrzeni industrialnej i będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy. Zostaną one zestawione z projektem Jerzego Lewczyńskiego, który będzie miał podczas tej ekspozycji swą premierę. Lewczyński przyjmuje w tej prezentacji rolę socjologa, uważnego obserwatora i jednoczesnego krytyka rzeczywistości. Pokaże On znalezione stare fotografie ślubne, w których zwraca uwagę na powtarzane masowo gesty. Zapyta nas o istotę uwieczniania tych gestów i póz na fotografiach i o ich znaczenie dla jednostki w kontekście powtarzalności.
Dita Pepe, ur. 1973 r, jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy), gdzie obecnie wykłada. Dzieki cyklom fotograficznych autoportretów zyskała w ostatnich latach międzynarodową sławę. Wystawiała w Berlinie, Bremie, Moskwie, Opawie, Pradze, Bratysławie, Hamburgu, Kolonii, Ljubljanie, Bolonii itd. Jest mężatką i matką dwójki dzieci.

Jerzy Lewczyński, ur. 1924 r, ukończył studia na Studia na Wydz. Inżynierskim Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Brał udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą. W 1959 roku stworzył, wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem sławny “Pokaz Zamknięty” w gliwickim oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Lewczyński zajmuje się w fotograficznych poszukiwaniach obrazmi zarówno swojego autorstwa, jak i obrazami znalezionymi. Zajmuje go też niezwykła popularność medium fotograficznego, która zbanalizowała znaczenie fotografii, moment zetknięcia się ze zdjęciem. Jest autorem “Antologii fotografii polskiej 1839-1989″. Prace Lewczyńskiego z lat 1941 – 2005 zostały opublikowane w monograficznym wydawnictwie pt. “Archeologia Fotografii” (Wyd. KROPKA, 2005).
DOWODY TOŻSAMOŚCI – odsłona 1
Dita Pepe “Self-portrait – Industrial”
Jerzy Lewczyński “Gesty”
otwarcie wystawy: 27/02/2010 // godz. 18.00

kuratorka: Magdalena Sokalska

wernisaż połączony będzie ze spotkaniem autorskim Dity Pepe / ilość miejsc bardzo ograniczona /

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed