Czytelnia Sztuki

DOM – Spotkanie autorskie z Andrzejem Kramarzem i Weroniką Łodzińską

18 czerwca 2010 godz. 19.00

Projekt DOM autorstwa Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej jest fotograficznym cyklem portretów ludzi. Pewien element tych fotografii wyklucza je z kategorii portretu w tradycyjnej jego definicji. Jest nim mianowicie brak w sfotografowanym obrazie samego człowieka.
Są tam jedynie puste wnętrza: łóżka w schronisku dla bezdomnych, wozy cyrkowe, kabiny TIRów, cele mnichów. Autorzy podejmują próbę opowiedzenia o człowieku przez pryzmat przestrzeni, w której żyje na codzień. Tysiące elementów w przedstawionych wnętrzach składają się na swoiste portrety ich właścicieli. Rzeczy należące do „portretowanych” snują historie wesołe i nostalgiczne. Ujmujące fotografie Kramarza i Łodzińskiej przypominają dobitnie jak bardzo dom jest wizytówką jego mieszkańców. Nawet dom o powierzchni 1,62 m2.

Projekt został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą, m.in.: EPSON Photo Art Award (2005), Photopoland 2007, European Bank Award 2008 i nagrodą „Newsweek Polska”. Prezentowany był na wystawach we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Grecji, Polsce i na Węgrzech.


Andrzej Kramarz (ur. 1964) – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). Jest laureatem wielu nagród fotograficznych, a także współtwórcą Fundacji Imago Mundi i członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Weronika Łodzińska (ur. 1973) – studiowała historię sztuki i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Université de la Sorbonne oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dokumentalistką miejsc. Organizatorka spotkań artystycznych, od 2003 roku – kuratorka krakowskiej galerii sztuki współczesnej Camelot, jest także współzałożycielką Fundacji Imago Mundi.

fot. Andrzej Kramarz i Weronika Łodzińska, z cyklu Dom

Comments are closed.


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed